WAWE (World Association for Working Equitation) magyarországi Hivatalos PartnereMAGYARORSZÁGI HIVATALOS PARTNERE  TÁMOGASS MINKET ADÓD 1 %-ával

A working Equitation általános bemutatása

A Working Equitation története

A Working Equitation megalakulása Portugália, Spanyolország, Franciaország és Olaszország szarvasmarha tenyésztő múltjára eredeztethető vissza. Ezen nemzetiségeknek mindennapos volt a lóval való munka a jószágok körül, amely kifinomult munkamódszert igényelt lovastól és lótól egyaránt.


A modernizációnak köszönhetően veszélybe látszott kerülni mind az az érték és tradíció, amit ezek a lovasok évtizedek alatt elsajátítottak. Ennek elkerülésére 2004-ben létrehoztak egy nemzetközi szervezetet (WAWE, www.wawe-official.com), mely hivatalosan szabályozza a sportágat és lehetőséget teremt az országok közötti megmérettetéseknek. A szervezet neve: World Association for Working Equitation

Magyarország 2018-ban csatlakozott a szervezethez elfogadva azt a küldetést, amelyet az alapító országok tűztek ki maguk elé. A Working Equitation Magyarország SE ettól az időponttól fogva az egyedüli magyarországi Hivatalos Partnere a WAWE Nemzetközi szervezetének.

Az első Európa bajnokságot 1996-ban, az első Világ Bajnokságot 2006-ban rendezték, 2018-ban pedig München adott otthont a legutóbbi Világbajnokságnak.

A lovasok az országuknak megfelelő tradicionális ruhát és a lovak tradicionális szerszámzatot viselnek, hiszen a munkalovaglás kultúrájának megőrzése is a cél.

A WE versenyek részeiworking equitation dijlovaglas

1. Díjlovaglás

A bírók elsősorban az engedelmességet, nyugodtságot, elengedettséget értékelik, a nagy mozgás nem előny, a tesztekben sok a lépés és vágta feladat, nehézségük a kategóriáknak megfelelően változik. video lejátszása

 

 

working equitation stilus akadalyverseny2. Stílus akadálypálya

Gyakorlatilag egy ügyességi akadálypályát kell a lovasnak teljesítenie, pontozzák az akadályok végrehajtását, és a stílust. Tulajdonképpen díjlovaglás, akadályokkal tűzdelve. Fő szempontok itt is a ló nyugodtsága, engedelmessége, irányíthatósága, a lovas ülése, stílusa. video lejátszása

 

 

working equitation gyorsasagi akadalyverseny

3. Gyorsasági akadálypálya

Az akadálypályát kell minél gyorsabban teljesíteni, az akadályokban való hibázás plusz időhozzáadást jelent. A fordulékonyságon, az irányíthatóságon, és az iramváltoztatásokon van a hangsúly.  video lejátszása

 

 

4. Marhaterelés

working equitation marhaterelesNem minden verseny része, külön értékelés alá esik, csapatok szerveződnek a versenyen résztvevő lovasokból (4 fő), a borjú kiválasztása adott időn belül és karámba terelése ad pontot. A lényeges összetevők a csapatmunka, a gyorsaság, és a marhák ismerete.   video lejátszása

KATEGÓRIÁK

E kategória: 

Versenyszámok: díjlovaglás és stílus akadálypálya. A díjlovaglás hasonló nehézségű, mint a Díjlovaglás szakág E kategóriáiban a tesztek. Az akadálypályán max. 8 egyszerű akadály van, az akadályok között a lovas még ügetésben közlekedik. Gyorsasági akadálypálya nincs.

A kategória:

Versenyszámok: díjlovaglás és stílus akadálypálya. A díjlovaglásban megjelenik új feladatként az egyszerű ugrásváltás. Az akadálypályán az ugrások között már vágtában kell közlekednie a lovasnak, és az átmentek  már egyszerű ugrásváltással (ami még megengedett ügetésen keresztül) történnek. A vonalvezetés nehezebb és az akadályok száma is több. Gyorsasági akadálypálya nincs.

L kategória:  

Versenyszámok: díjlovaglás és stílus akadálypálya, gyorsasági akadálypálya, marhaterelés. A díjlovaglásban a követelmények hasonló szintűek a Díjlovas Szakág L kategóriájához. Az átmenetek egyszerű ugrásváltáson keresztül végrehajtandók.

M kategória: 

Versenyszámok: díjlovaglás és stílus akadálypálya, gyorsasági akadálypálya, marhaterelés. Minden versenyszám négy szárral való lovaglással történik. A díjlovagló számban új elemként megjelenik az ugrásváltás. Az akadálypálya 12 akadályból áll, a kézváltások ugrásváltással történnek. A szűkebb fordulók, kisebb távolságok, már nagyfokú összeszedettséget és fordulékonyságot kívánnak meg a lovaktól.

Masters (S) kategória: 

Versenyszámok: díjlovaglás és stílus akadálypálya, gyorsasági akadálypálya, marhaterelés. Minden versenyszám egykezes lovaglással történik. A díjlovaglásban a legmagasabb szintű feladatok az ugrásváltás, a piruettek és a vágta féloldalazások. A lovas állítja össze a vonalvezetést, a feladatok, azok sorrendje meghatározott. Az akadálypályán már 14 nehezített akadály van, a távolságok nagyon szűkek, a feladatok mentálisan és fizikailag is megkívánják a ló maximális irányíthatóságát és az összeszedettséget.

versenyszabályzatot itt találod

 

A sportág
Az akadályok listája
Letölthető dokumentumok
Események versenyek
We edzők
We Facebook oldalunk

Ha nem szeretnél lemaradni a friss hírekrőlérdekes képekről és videókról, csatlakozz facebook oldalunkhoz is! itt