WAWE (World Association for Working Equitation) magyarországi Hivatalos PartnereMAGYARORSZÁGI HIVATALOS PARTNERE  TÁMOGASS MINKET ADÓD 1 %-ával

WE – akadálypálya ismertetése

 6. rész  

Egypár egyszerűnek, könnyen teljesíthetőnek tűnő akadályt szeretnék most nektek bemutatni, aminek a nehézségei igazából lovaglás közben derülnek ki.

A szűk helyeket szoknia kell a klausztrofóbiás lovaknak, és a lovas szélsőséges mozgását jól kell tudnia tolerálnia a lónak, ahhoz, hogy ezeket az akadályokat sikeresen teljesíthessétek. Mint minden akadálynál itt is a lassan járj, tovább érsz mondás érvényesül, edzés során nem érdemes elkapkodni, elsiklani a feszültséget, kényelmetlenséget mutató ló jelei felett, mert aztán a magasabb jármódoknál, a gyorsasági tesztről nem is beszélve, ezek bizony sorra felszínre jönnek, és a lovas hibát hibára halmoz.

Pohár áthelyezése:

Két kb. 2 méteres rúd, amely egymástól 1,2 méterre van elhelyezve. Az egyik rúd tetejére egy pohár van ráhelyezve, amit a lovasnak át kell helyeznie a másik rúd tetejére. A rudak döntehtőek, ha az akadály lovaglása közben valamelyik eldől, a lovasnak vissza kell állítania a helyére, mielőtt a pályát folytatná. A lovas az akadály kapuinál felveszi a lovat lépésbe, majd pontosan a két rúd között megállítja, úgy hogy a rudakat kb. a ló vállainak vonalába essen. A lónak mozdulatlanul kell állnia, mialatt a lovas áthelyezi a poharat, majd rögtön vágtában kell elindulnia a lovas jelzéseire. A bírók nézik mennyire van önbizalma a lónak bemenni a rudak közé, szeretik látni a tiszta átmeneteket, és a ló nyugodt mozdulatlanságát a folyamat során. A durva segítségadások hibapontot jelentenek.

  1. WE - előkészítő osztály: Ügetés- lépés- állj- lépés-ügetés átmenetek.
  2. WA - alapszintű osztály:Vágta- Ügetés- lépés- állj- ügetés-vágta átmenetek.
  3. WL - könnyű osztály, Vágta-lépés-állj- lépés- vágta átmenetek
  4. WM - középnehéz osztály, WS - nehéz osztály: Vágta-lépés-állj-vágta átmenetek
  5. Az akadály teljesítése akkor számít, ha a poharat vagy ruhadarabot megfelelően sikerült a másik rúdra áthelyezni.

Ezt az akadályt előszeretettel teszik be a gyorsasági tesztekbe, ilyenkor a megállás nem kötelező, viszont a hibalehetőség (a rúd eldöntése, a ló kifarol vagy éppen nem lassul le) meglehetősen nagy. A rudak közti távolság nagyon szűk, a vállak kontrollálása elsődleges feladat.

A Kancsó:

Az akadályt egy magában álló négyszögletes asztal alkotja, amelyen egy folyadékkal teli kancsó található. Az asztal magassága kb. 1 méter, hossza 1.25 méter.

Az akadály teljesítése a következő: A lovas megközelíti az asztalt lépésben vagy vágtában, a feje fölé  emeli a kancsót, majd ismét visszaállítja azt az asztalra.

  1. WE - előkészítő osztály: Ügetés- lépés- állj- lépés-ügetés átmenetek.
  2. WA - alapszintű osztály: Vágta- Ügetés- lépés- állj- ügetés-vágta átmenetek.
  3. WL - könnyű osztály, Vágta-lépés-állj- lépés- vágta átmenetek
  4. WM - középnehéz osztály, WS - nehéz osztály: Vágta-lépés-állj-vágta átmenetek
  5. Ha a kancsót nem sikerül felemelni az a versenyző kizárásához vezet.
  6. Ha még mielőtt a lovas a lóval egyértelműen elhagyta volna az akadályt és az asztal felborul vagy a kancsó a földre esik, a lovasnak le kell szállnia, és az asztalt fel kell állítani. A kancsót felvéve kell visszaülnie a lóra, és azt a lóról kell ismét az asztalra állítani.

A bírók pontozzák az átmenetek pontosságát és a finom segítségadásokat, a ló fegyelmezettségét, ha  a ló félelmet mutat, vagy épp az asztalnak ütközik az hibaponttal jár.

A Csengő

Az akadály két, nagyjából 4 méter hosszú, legalább 5 centiméterrel és legfeljebb 60 centiméterrel a föld fölé fektetett rúdból áll. A rudak közti ösvény 1,2 méter (a WE, WA, WL osztályokban 1,5 méter) széles.

Az ösvény végén egy nagyjából 2 méteres magasságba állított csengő található. Az akadály teljesítése a következő: A piros és fehér jelzések között lépésben kell átlovagolni, belépni az ösvényre egészen a végéig elléptetve (a WM és WS osztályokba a belovaglás lépésben és vágtában is lehetséges). A lovas megszólaltatja a csengőt, és hátralépésben kilovagol a rudak közül, amíg a ló első lábai is elhagyják a piros és fehér jelzéseket.

A rudak és az akadály egyéb részei helyettesíthetők a díjlovagló négyszöget határoló négyszögelemekkel. Az ösvényt „L” alakban is felépíthetik (a WA osztálytól kezdve).

  1. WE - előkészítő osztály: A rudak közé csak egyenesen, „L” kanyar nélkül kell lépésben belovagolni.
  2. WA - alapszintű, WL - könnyűszintű osztály: A rudak „L” alakban is fekhetnek, lépésben kell belovagolni.
  3. WM - középnehéz osztály, WS - nehéz osztály: A rudak „L” alakban is fekhetnek, lépésben vagy vágtában is be lehet lovagolni.
  4. Az egyes akadályelemek eldöntése vagy leverése +5 másodperc büntetést jelent.
  5. Ha a csengőt nem sikerül megszólaltatni, a versenyzőt diszkvalifikálják.

A csengő épp a lovak füle mellé esik, számos lónak meglepetést okoz a hangja, ehhez bizony hozzá kel szoktatni a lovakat! A versenyeken általában 60 cm-re szoktak leni a rudak, ez a szűk folyósó a lovak egy részének erős klausztrofóbiát okozhat, ezt mindenképpen gyakorolni kell. A vágtában belovaglás komoly összeszedettséget kíván, csak haladó lovaknak javaslom! A bírók nézik az átmeneteket, a jármódok tisztaságát, a ló fegyelmezettségét, a megállítás minőségét, és persze a rudak leverése hibaponttal jár.

A Karám

Az akadály egy bejárattal rendelkező kör alakú cölöpkarámból áll, amelynek közepén egy további elkerített rész található. A belső kerítés mögött nagyobb dekoráció vagy állatok állnak. Az állatok belső karámjának átmérője körülbelül 3 méter, és az ezt körülvevő ösvény szélessége 1,2 méter legyen.

A lovas akkor teljesíti az akadályt, ha egy, az általa választott irányból sikeresen körbelovagolja a belső karámot.

A szervező előírhatja az akadály mindkét irányból való meglovaglását.

  1. WE - előkészítő osztály: Lépésben vagy ügetésben, a megkerülés lépésben megtett fél kiskör.
  2. WA - alapszíntű osztály: Lépésben vagy ügetésben, a megkerülés lépésben vagy ügetésben megtett fél kiskör
  3. WL – könnyű osztály, WM – középnehéz osztály, WS – nehéz osztály:
    Lépésben vagy vágtában, a megkerülés az alapjármódban megtett fél piruett
  1. Az akadály bármely részének felborítása +5 msodperc büntetést jelent. Ha a ló a teljesítés előtt mind a négy lábával elhagyja a karámot, az diszkvalifikáláshoz vezet.

Az akadály bejárata meglehetősen szűk. Sok ló meglepődik mikor szembetalálja magát a belső körrel, különösen ha abban élő állatok vannak! A kívülről nem tűnik annak, de nagyon kicsi, vágtában csak a jól képzett lovak tudnak körbemenni, és ha mindkét irányba kérik, ott a két kicsi kör egy ugrásváltással és egy félpiruettel bizony már komoly erőkifejtést kíván a lótól. Egy tiszta lábsorrendű nyugodt lépés legalább 6 pont, míg egy gyenge, rossz egyensúlyú vágtára legfeljebb 4 pontot kaphat a lovas.

Amennyiben szeretnétek az akadályokkal megismerkedni, szeretettel várunk benneteket lovaitokkal együtt június 9-10-én Szilvásváradon!

  Lovasélet 2018. június.pdf   

A sportág
Az akadályok listája
Letölthető dokumentumok
Események versenyek
We edzők
We Facebook oldalunk

Ha nem szeretnél lemaradni a friss hírekrőlérdekes képekről és videókról, csatlakozz facebook oldalunkhoz is! itt