WAWE (World Association for Working Equitation) magyarországi Hivatalos PartnereMAGYARORSZÁGI HIVATALOS PARTNERE  TÁMOGASS MINKET ADÓD 1 %-ával

Pegazus – 2022. Május

Munkalovaglás mint sportág

Ez a viszonylag új sportág mára a leggyorsabban növekvő lovassporttá nőtte ki magát Európában. 

Minden szakágból vonzza a lovasokat, beleértve a díjlovaglást, a díjugratást, a westernlovaglást, de megmozgatja a hobbilovasokat is. A working equitation a díjlovaglás és a különféle akadályok sorozatán való pontos lovaglás kombinációja. A munkalovaglás sokszínű feladatai szórakoztatóak a lovasok, és motiválók a lovak számára, a gyakorlásuk során ló és lovas között szoros kapcsolat, kölcsönös bizalom alakul ki, amitől harmonikus és eredményes lesz a lovaglás. Eredete a mezőgazdaságban lóhátról végzett sokrétű munkához köthető.

Working Equitation Magyarország Sportegyesületet 2018-ban alakult azzal a céllal, hogy itthon is elindítsa és népszerűsítse a munkalovaglás sportágat, lehetőséget teremtsen a lovasoknak a sportág itthoni gyakorlására, versenyzésre, és hogy támogassa a magyar lovasok nemzetközi versenyekre való felkészülését, illetve az ottani szereplésüket. Az egyesület a sportág nemzetközi szervezetéhez tartozik (WAWE – World Association of Working Equitation), a Magyar Lovassport Szövetségnek még nem tagja.

2022-ben az egyesület három versenyt és két gyermekversenyt hirdetett meg, emellett számos edzőnapot és edzőtábort az ország különböző pontjain, és elindult az edzőképző programja is. Az idén júliusban megrendezésre kerülő franciaországi WE-világbajnokságra pedig az egyesület tagja, Kertész Borka már kvalifikálta magát egy korábbi nemzetközi munkalovasversenyen Marokkó nevű fjord lovával.

Miért jó és kinek ajánljuk?

A feladatok elvégzése már kezdő szinten is nagy élményt ad
A feladatok elvégzése már kezdő szinten is nagy élményt ad

Tulajdonképpen mindenkinek érdemes megismerkednie a munkalovaglással, aki szereti a lovakat, szereti a lovaglást, kedveli a változatos, ugyanakkor rendszeres foglalkozást a lóval. Ebben a sportágban az idomítás, a képzés hangsúlyosabb, mint a lovak genetikailag kódolt képességei, így bármilyen fajtájú lóval érdemes belevágni a gyakorlásba. A feladatok elvégzése már kezdő szinten is nagy élményt ad a lovasoknak, és ahogy nehezednek az akadályok, úgy vezetik be a lovat és lovast az idomítás szép és bonyolult világába egészen a legmagasabb szintű feladatokig (sorozat-ugrásváltás, vágtapiruett).

Az akadályok gyakorlásának és teljesítésének egyik előnye, hogy jószerivel nem lesz olyan helyzet, amitől a lovad megijedne, vagy ha mégis tartana valamitől, akkor tudjátok, hogyan reagáljátok le, mi a megoldás.

Milyen akadályok vannak?

Az együttműködés végső tesztje a marhaterelés, ilyen feladat csak a nagyobb nemzetközi versenyeken van
Az együttműködés végső tesztje a marhaterelés

A munkalovaglás négy részből tevődik össze, melyeket a versenyeken külön értékelnek. Az első a díjlovaglás, ezt a klasszikus díjlovaglás értékrendje alapján bírálják. A második a stílus-akadálypálya, ez akadálypályán zajlik, és nagyon tiszta képet ad a ló és lovas képzettségi fokáról, összhangjáról. A harmadik a gyorsasági akadálypálya; itt az akadályokat időre kell teljesíteni, ami az elengedettség, a kontrollálhatóság, a bizalom tesztje. Végül a negyedik a marhaterelés, ami karámban lévő marhák közül egy előre kiválasztott egyed kisebb karámba történő beterelését jelenti, ez az együttműködés végső tesztje. A versenyek többségén az első három versenyszám kerül megrendezésre, és ezek összpontszáma határozza meg az eredményt. A marhaterelés viszont a nagyobb nemzetközi versenyek szerves része, ahol a lovasok csapatokat alkotnak, ezt azonban minden alkalommal külön értékelik.

A munkalovaglás feladatai között számos, a díjlovaglásból már ismert feladat megtalálható, amit aztán az akadályok között kell teljesíteni. A hangsúlyos jármódok a lépés és a vágta, de a kezdő, belépő szinten az akadályok ügetésben is teljesíthetők. Minden akadály próbára teszi a ló és a lovas valamelyik képességét, ízelítőül nézzünk egy pár példát.

Három hordó akadály

Szinte mindenki meg tud három hordót kerülni – valahogy. De ha három egyforma méretű kört kell csinálnunk, és pontosan középen kell a hordók vonalát kereszteznünk, akkor a feladat máris egy szintet lépett, ami máris pontosságot, megfelelő hajlítást mindkét kézen – vagyis egyenességet és engedelmességet – követel meg a lótól.

A kapu

Ezt talán már mindenki próbálta lóhátról, hiszen senki nem szeret leszállni egy kapu kedvéért, és nem mindig van egy ember mellettünk, aki tud ebben segíteni. A művelet sokszor ott bukik meg, hogy a ló fél a nagy mozgó kapuszárnytól, nem áll meg nyugodtan, átszalad a résen vagy épp nem abba az irányba mozdul, ami megkönnyítené számunkra a kapu kinyitását-becsukását. Ezt megtanítani a lónak igazán hasznos tudomány, sokat javít a ló és lovas közti bizalmon, a lovas megtanulja finoman elmozgatni a ló vállait és farát, a ló pedig megtanul együttműködni.

A csengő

Volt már problémád vele, hogy utánfutóra feltedd a lovadat, és onnan hátrafelé kiléptesd? Esetleg a díjlovaglóprogram előtt a csengő megszólalásával feszült meg a lovad, vagy egyszerűen csak a nyugodt megállás vagy épp a készséges hátralépés a problémátok? Számos lovat zavarnak a zajok, visszatartják a légzésüket, megfeszülnek, ez pedig minden alkalommal a feladatok végrehajtását akadályozza. Ebben az akadályban egy szűk folyosón kell bemenni a lovasnak, a végén nyugodtan megállni, és megszólaltatni a csengőt, majd onnan nyugodtan hátrafelé kiléptetni. A gyakorlás során a lovak megtanulják, hogy a szűk helyek és a zajok ellenére is nyugodtak és engedelmesek maradjanak, a lovas pedig megtanul támogató és türelmes lenni lovával, így aztán a hátralépést akár L alakban is végre tudja hajtani.

Hol találkozhatsz velünk?

Egyesületünk célja, hogy minél több lovas ismerkedjen meg a sportággal és kezdje el azt aktívan beépíteni a hétköznapjaiba. Ennek érdekében kurzusokat, edzőtáborokat és versenyeket szervezünk, amelyekre szeretettel várunk minden lelkes lovast és nézőt. Honlapunkon (www.wehun.hu) sok hasznos részlet megtalálható a sportágról, illetve igen aktív Facebook-oldalunkon (Working Equitation Hungary Group) tájékozódhat mindenki az aktuális programokról, követők és tagok véleményeiről, hazai és nemzetközi hírekről. Mivel edzőink egy része országszerte tevékenykedik, így megfelelő létszámú lovas esetén saját lovardátokba is tudunk kihelyezett kurzust, edzőnapot tartani, de egyéni edzésre is van lehetőség. Edzőink elérhetősége a honlapunkon megtalálható.

Az edzőtáborok egyben nyílt napok is. Ha valaki még nem biztos benne, hogy ezt sportágat szeretné választani, itt nézőként megtapasztalhatja, milyen az igazi WE-hangulat.

KÖZELGŐ ESEMÉNYEINK

EDZŐNAPOK, EDZŐTÁBOROK

  • Április 30. – május 1. Fekete Lovastanya, Kiskunfélegyháza
  • Május 7. és május 21. Mokány Lovasklub, Százhalombatta
  • Május 14–15. Klastrom Lovasudvar, Kesztölc
  • Június 11–12. Cavallo Lovasudvar, Csabdi
  • Június 18. Százhalombatta

VERSENYEK

  • Május 22. Százhalombatta
  • Május 29. Gyermekverseny, Százhalombatta
  • Június 19. Százhalombatta
  • Augusztus 27. Százhalombatta

Ha kérdésed lenne, vagy bővebb információt szeretnél, keress minket az  e-mail-címen és minden segítséget megadunk.

Working Equitation Magyarország Egyesület

Az eredeti cikk PDF formátumban

wehun-pegasus-2022 majus 01
wehun-pegasus-2022 majus 02
wehun-pegasus-2022 majus 04
wehun-pegasus-2022 majus 05
wehun-pegasus-2022 majus 06
wehun-pegasus-2022 majus 10
wehun-pegasus-2022 majus 11
wehun-pegasus-2022 majus 12
wehun-pegasus-2022 majus 13
wehun-pegasus-2022 majus 14
wehun-pegasus-2022 majus 15
wehun-pegasus-2022 majus 16
wehun-pegasus-2022 majus 17

 

A sportág
Az akadályok listája
Letölthető dokumentumok
Események versenyek
We edzők
We Facebook oldalunk

Ha nem szeretnél lemaradni a friss hírekrőlérdekes képekről és videókról, csatlakozz facebook oldalunkhoz is! itt