WAWE (World Association for Working Equitation) magyarországi Hivatalos PartnereMAGYARORSZÁGI HIVATALOS PARTNERE  TÁMOGASS MINKET ADÓD 1 %-ával

Pegazus – 2022. Július

Többet ésszel, mint erővel - érvek a munkalovaglás mellett

Hazánkban is egyre nagyobb népszerűségnek örvend a munkalovaglás, mely az Ibériai-félszigetről indulva és a hagyományokra alapozva őrzi a lóhátról végzett munka kultúráját és elemeit. De mégis, mitől olyan különleges ez a sportág, mely napjainkra a leggyorsabban növekvő lovassporttá avanzsált Európában? A választ talán úgy lehet a lehető legprecízebben megfogalmazni, ha megvizsgáljuk, kinek mit adhat a munkalovaglás.

Hogy kinek adhat sokat ez a sport, arra az a rövid válasz, hogy tulajdonképpen mindenkinek, aki szereti a lovakat és örömét leli a lovaglásban, hiszen az alapok elsajátításához nem szükséges más, mint stabil ülés mindhárom jármódban. A feladatok már kezdő szinttől semmihez nem fogható élményt nyújtanak a lovasoknak, majd a kategóriáknak megfelelően nehezednek az akadályok.

A kapu akadály teljesítése a komplexitás mintapéldája a gyerekeknél is
A kapu akadály teljesítése a komplexitás mintapéldája a gyerekeknél is

Fontos külön megemlíteni az utánpótlás korosztályt, hiszen a legkisebb lovasok számára már négyéves kortól írnak ki versenyeket. A tudásszintjüknek megfelelő feladatok teljesítése közben ismerkednek meg a gyerekek a versenyek izgalmával, örömével, miközben olyan ismeretekhez jutnak játékos keretek között, amelyeket remekül tudnak majd alkalmazni a későbbiekben versenyvagy vizsgahelyzetben. Megtanulnak koncentrálni, problémákat megoldani, a felkészülés során és a versenyen is segítik egymást, együtt készülnek, izgulnak, készítik elő a lovakat, egy csapattá válnak.

De sokat ad a munkalovaglás a lónak is. Más szakágakkal ellentétben itt a látványos mozgás helyett a ló és lovas közötti harmónia, és a feladatok precíz végrehajtása kerül értékelésre, így bármilyen fajtájú lóval érdemes belevágni a gyakorlásba. Mi sem mutatja ezt jobban, mint a WE-versenyeken rajthoz álló széles „paletta”: a barokk fajták képviselői mellett számos kisló, sportló és félvér színesíti a programokat. A júliusi világbajnokságon részt vevő magyar lovasok például egy andalúz és egy fjord lovat lovagolnak. 

A komplex és kihívásokkal teli munkalovas sportágat itthon a 2018-ban megalakult Working Equitation Magyarország Sportegyesület képviseli, ami egyben a WAWE (World Association of Working Equitation) nemzetközi szervezet hivatalos tagja is.

A hazai megmérettetések keretein belül díjlovasprogramot, stílus-akadálypályát és gyorsasági akadálypályát kell lovagolniuk a versenyzőknek, melyek során elsősorban az engedelmességet, az elengedettséget és természetesen ló-lovas összhangját pontozzák öt különböző kategóriában. Nemzetközi versenyeken negyedik számként megjelenik a marhaterelés is, ám az külön kerül értékelésre.

És hogy mit ad a munkalovaglás? Mindenkinek mást, hiszen a gyakorló munkalovasok és lovak képzettsége, temperamentuma, mentális és fizikai felkészültsége eltérő – ezzel együtt számos olyan kvalitásra és tapasztalatra tehetnek szert, ami képzési háttértől független. Ha fel kell sorolni, akkor a precizitást, az empátiát, a szorgalmat, az önbizalmat, a türelmet, a komplex gondolkodásra való képességet, valamint a kitartást emelnénk ki. Vegyük sorba ezeket!

Az egyszerű szlalomfeladat magasabb kategóriában már sorozatugrás váltással
Az egyszerű szlalomfeladat magasabb kategóriában már sorozatugrás váltással

Az akadálypálya abszolválása nagyfokú pontosságot, precizitást igényel mind a ló, mind a lovas részéről már a kezdő szinttől. A kapunál, az oldaljárásnál vagy a hátra szlalomnál egészen apró lépéseken múlhat az áhított pontszám (vagy akár a versenyből való kizárás).

A feladatok megtanítanak jól kezelni a lovunk bizonytalanságából eredő nehéz helyzeteket is. Ha képesek vagyunk empátiát tanúsítani, azaz együttérezni velük, akkor megismerjük a személyiségüket és megtaláljuk a módját, hogyan tudunk együtt átlendülni a kihívást jelentő akadályokon.

A tehetség nagy ajándék, de szorgalom nélkül önmagában korántsem garancia az eredményességre. Egy verseny sikeres teljesítéséhez sok befektetett időre és energiára van szükség, hiszen itt nemcsak egy, hanem már „E” kategóriától is minimum két külön számban kell helytállni a nevezőknek – az egyikben ráadásul akár 10-15 különböző feladatot végrehajtva.

Önbizalmat is adnak a munkalovaglásban szerzett tapasztalatok, amelyet nemcsak a pályán hívhatunk segítségül. A fantáziában nem szűkölködő díszítések, a bika, vagy a karámban leselkedő különféle alakzatok megjelenése után egy-egy terepen váratlan felmerülő szituáció már korántsem jelent akkora problémát, mint korábban.

A technikásabb és/vagy nagyobb összhangot igénylő akadályok bizony sokszor megtorpanásra késztetik még a legmagabiztosabb, legjobban képzett ló-lovas párosokat is. Ilyenkor kénytelenek vagyunk megállni egy pillanatra, és ha szükséges, akár teljesen elölről kezdeni a feladattal való ismerkedést; ez pedig mindenképpen fejleszti a türelmünket.

A feladatok teljesítése sok önállóságot enged a lovasnak a verseny során, ám ez pont annyi nehézséget rejt magában, mint amennyi szabadságot ad. Egy kis versenytapasztalattal a hátunk mögött azonban megtanuljuk komplexen látni a vonalvezetést, és akár a nagyobb kihívást rejtő pályáknak is bátran nekivághatunk.

A Working Equitation kategóriái között sokkal nagyobb különbség van, mint ahogy azt például egy hagyományos díjugratóverseny számai esetében megszokhattuk. Ahhoz, hogy lovunkkal kategóriát tudjunk lépni, sokszor hónapok, ha nem évek kitartó munkája szükséges. A befektetett idő és energia azonban hatványozottan megtérül, hiszen egy rendkívül sokoldalú, jól képzett társ lesz a „jutalmunk”.

A híd teljesítéséhez szükséges az önbizalom
A híd teljesítéséhez szükséges az önbizalom

Az idei év nagy szenzációja, hogy két magyar lovas is kvalifikációt szerzett a 2022. júliusában Franciaországban megrendezésre kerülő világbajnokságra. A nemzetközi versenyek esetén pedig már komoly az elvárás az S kategória lovasainak, a viadalokon négy számban, díjlovaglásban, stílus-akadálypályán, gyorsasági akadálypályán és marhaterelésben mérik össze tudásukat a ló-lovas párosok, így a felkészülés során is több feladatra kell koncentrálni. Mint minden többnapos versenyen, nagyon fontos a ló és a lovas állóképessége, amit gondosan felépített edzéstervvel, rengeteg befektetett céltudatos munkával lehet javítani. Ebben jó szolgálatot tesz a 

tereplovaglás, szerencsés esetben a terep domborzati és talajviszonyai lehetővé teszik a mászatást és hosszabb vágtaszakaszok beiktatását is. Ezek a terepedzések segítenek a ló előremenő kedvét fenntartani és a kondícióját javítani, miközben sem a lótól, sem a lovasától nem kívánnak túl komoly koncentrálást, így kikapcsolódásnak is tökéletesek.

A ló sokoldalú képzésében, minél alaposabb átmozgatásában és önbizalma, egyensúlya fejlesztésében nagyon jó eszköz a cavaletti tréning, ami változatosabbá is teszi a felkészülést.

„A befektetett idő és energia hatványozottan megtérül, hiszen egy rendkívül sokoldalú, jól képzett társ lesz a jutalmunk”

Az idomítófeladatok minél könnyedebbé, pontosabbá fejlesztése sok gyakorlást igényel, a ló rugalmasságát, egyensúlyát sok gimnasztikával fejleszthetjük, ügyelve arra, hogy a feladatok ne váljanak unalmassá, megmaradjon a ló munkakedve, játékossága. Gyakorolni kell az akadályok pontos lovaglását is, olykor elemeikre bontva, máskor különböző sorrendben felállítva őket. A gyorsasági pályán a jobb időeredmény eléréséhez nagyon pontos lovaglás, a ló maximális együttműködése és a lovassal közös akarat nélkülözhetetlen, meg kell maradnia a játékosságnak, miközben nagyon ügyelni kell az optimális vonalvezetésre, és az akadályok lehető leggyorsabb teljesítésére is.

A marhaterelés versenyszámra való felkészülés igényli a legtöbb feltételt, feltéve, hogy a lovas nem foglalkozik szarvasmarha-tenyésztéssel. A marhaterelés versenyszámban a ló-lovas párosnak tökéletes összhangban kell dolgoznia a borjak kiválasztása és terelése során, emellett a csapatot alkotó négy lovasnak egymás munkáját is hatékonyan kell segítenie, ezért a gyakorlás során nagy hangsúlyt kell fektetni a csapatmunka elsajátítására, gyakorlására, az összhang kialakítására is.

Working Equitation Magyarország Egyesület

Az eredeti cikk PDF formátumban

wehun-pegasus-2022 julius-02
wehun-pegasus-2022 julius-03
wehun-pegasus-2022 julius-04
wehun-pegasus-2022 julius-06
wehun-pegasus-2022 julius-08
wehun-pegasus-2022 julius-09
wehun-pegasus-2022 julius-1

A sportág
Az akadályok listája
Letölthető dokumentumok
Események versenyek
We edzők
We Facebook oldalunk

Ha nem szeretnél lemaradni a friss hírekrőlérdekes képekről és videókról, csatlakozz facebook oldalunkhoz is! itt