WAWE (World Association for Working Equitation) magyarországi Hivatalos PartnereMAGYARORSZÁGI HIVATALOS PARTNERE  TÁMOGASS MINKET ADÓD 1 %-ával

Pegazus – 2022. október

Játssz és tanulj!

Talán sokan még nem tudják, hogy itthon a working equitation, vagyis munkalovaglás nemcsak a felnőttek számára kínál izgalmas, kihívásokkal teli versenyzési lehetőséget, hanem a gyermekek részére is jól kidolgozott versenyszabályzata van.

A mini munkalovasok három kategóriában – előkészítő, kezdő, haladó – mérhetik össze tudásukat. A gyermek I. (előkészítő) kategóriában a 4-8 éves gyermekek vezetőszáron, edzőjük segítségével, lépésben teljesítik az akadálypályát. A kis lovasokat a bíró a pontozás mellett szöveges formában értékeli, a versenyzők között nincs rangsorolás.

„Az akadályok sikeres teljesítése minden esetben mérhetetlenül önbizalom-növelő”

Mini munkalovasok edzőikkel
Mini munkalovasok edzőikkel

Cél, hogy már egész kis korukban pozitív viszszacsatolást kapjanak tudásukról és gyakorlatot szerezzenek a versenyzésben, ne féljenek a megmérettetéstől. Gyermek II. (kezdő) kategóriában 13 éves korig lehet versenyezni. A gyerekek még lépésben, esetleg ügetésben már ön-állóan irányítják a pónijukat vagy kislovukat, miközben az edző a pályán tartózkodva segítheti tanítványát. A pontozás mellett itt is a szöveges értékelésen van a hangsúly.

Gyermek III. (haladó) kategóriában a verseny két számból áll, itt a maximum 16 éves kis lovasoknak már be kell mutatniuk egy díjlovaglóprogramot és az akadálypályán is végig kell haladniuk. A díjlovasprogramban lépésben és ügetésben hajtják végre a feladatokat, az akadálypályát pedig ügetésben teljesítik. A felnőtt stílus-akadálypályához hasonlóan zajlik a lovaglások értékelése, a végeredményt pedig a két versenyszám összesített eredménye adja.

Mindhárom kategóriában értékelik a lovas ülését, a segítségadások pontosságát és finomságát, a póni és lovas közti összhangot, harmóniát. Hogyan segítheti a munkalovas-edzés az oktatók munkáját, milyen szerepe lehet a gyermekek lovasképzésében? Elsősorban színesíti az edzéseket és élményekkel gazdagítja a közös munkát; fejleszti a koncentrációt és gondolkodásra készteti a gyerekeket; a lóval való kapcsolatukat komoly bizalmi szintre helyezi; emellett jelentősen növeli a kooperatív készségeket. Az akadályok játékosan megtanítják a gyerekeket, hogy nemcsak előre lehet haladni a lóval, hanem akár több irányba is lehet mobilizálni, ha a feladat úgy kívánja. Játékos módon megtanulják, hogy külön-külön el lehet mozgatni a ló vállait, illetve farát is. Az akadá-lyok sikeres teljesítése minden esetben mérhetetlenül önbizalom-növelő, amikor sikerül becsukni a kaput, megcsengetni a csengőt, vagy épp amikor garochával a kezükben „megtámadják” a bikát – miközben észre sem veszik, hogy egy kézzel irányították a lovat... Nem beszélve arról, hogy célt ad a lovaglásnak: gyakorlottabb gyerekekkel már lehet kisebb pályákat lovagolni, amihez meg kell tervezniük az útvonalat, ami már komoly logikai feladatot jelent, hiszen egy összefüggő szabályrendszeren belül kell az akadályokat teljesíteniük. Így kiválóan fejleszthető a koncentráció, a térbeli tájékozódás, a kreatív feladatmegoldás. A gyermekek leginkább egy nagy kalandként élik meg, már a legkisebbek is nagyon komolyan veszik a feladatokat, a versenyre készülés során szívesen gyakorolnak, miközben olyan ismeretekhez jutnak játékos keretek között, amelyeket remekül tudnak majd alkalmazni a későbbiekben.

nkalovasok három kategóriában – előkészítő, kezdő, haladó – mérhetik össze tudásukat. A gyermek I. (előkészítő) kategóriában a 4-8 éves gyermekek vezetőszáron, edzőjük segítségével, lépésben teljesítik az akadálypályát. A kis lovasokat a bíró a pontozás mellett szöveges formában értékeli, a versenyzők között nincs rangsorolás.

A bika- akadály és a gyűrű sikeres felvétele elképesztő módon tudja növelni a lovasok önbizalmát
A gyűrű sikeres felvétele növeli a lovasok önbizalmát

Fontos megemlíteni, hogy a pónik, kislovak felkészítésére szánt idő sokszorosan megtérül, a gyakorlott pónik óriási mértékben hozzá tudnak járulni, hogy a gyermekeknek sikerélményük legyen, hogy meg tudják ta-nulni a pontos, precíz végrehajtást, és egyfajta igényesség alakuljon ki bennük a pónival való kapcsolatra, megértsék, hogyan kell finoman kommunikálni velük, hogy közös legyen a sikerélmény. A póniknak, lovaknak pedig a megbecsülés és az izgalmas feladatok folyamatos motivációt biztosítanak, sokszor maguktól is segítenek kis lovasaiknak megmutatni az utat a megoldásokhoz. Az évről évre növekvő számú mini munkalovasok 2022-ben már két önálló gyermek-munkalovasversenyen is megmutathatták tudásukat. Az ország teljes terü-letéről, 4-től 16 éves korig szép számmal érkeztek a kis gyermekcsapatok edzőikkel, jól felkészülten és fegyelmezetten mutatták be színvonalas programjaikat.

A versenyek helyszíne mindkét alkalommal a százhalombattai Mokány Lovasklub volt, ahol a családias környezet hamar feloldotta az ifjú versenyzők feszültségét, a vidám szervezőcsapat pedig minden alkalommal gondoskodott játékról és kedves kísérőprogramokról is, hogy a részt vevő családok minden tagja jól érezze magát és aktív részese lehessen a versenynek.

Egyesületünk életében az utánpótlás-nevelés kiemelt szerepet kap, hisszük, hogy a munkalovaglással kapcsolatba került kis lovasok mélyebb, személyesebb kapcsolatot építenek ki négylábú társaikkal, és így nagyobb valószínűséggel folytatják majd a lovaglást felnőtt korukban is. Edzőink pedig mindig várják az újoncokat. Ha szeretnétek megismertetni kis lovasaitokat ezzel a sporttal, keressétek őket, illetve látogassatok el honlapunkra

Miért pont munkalovaglás?

Budai Zsolt, két kezdő munkalovas apukája egy rövid interjúban fejtette ki, miért a munkalovaglásra esett a választásuk.

nkalovasok három kategóriában – előkészítő, kezdő, haladó – mérhetik össze tudásukat. A gyermek I. (előkészítő) kategóriában a 4-8 éves gyermekek vezetőszáron, edzőjük segítségével, lépésben teljesítik az akadálypályát. A kis lovasokat a bíró a pontozás mellett szöveges formában értékeli, a versenyzők között nincs rangsorolás.

A feladatok megtanítják már az egészen fiatal munkalovasokat is a koncentrációra és a figyelem összpontosítására
A feladatok megtanítják a munkalovasokat a koncentrációra 

 „Az, hogy a gyerekeink lovasok lesznek, valószínűleg már a születésük előtt eldőlt. Mikor Levi kilenc évvel ezelőtt lovagolni kezdett, akkor tudtuk, hogy ahogyan írni-olvasni sem mi fogjuk megtanítani, úgy lovagolni is máshol fog elkezdeni. Egy szülő teljesen máshogy viszonyul a gyerekéhez és a gyerek is sokkal jobban hallgat egy úgymond idegen személyre, mint a szüleire. Annak idején több helyen, több módon is nekikezdtünk Levi lovasoktatásának, de egy ponton mindig megrekedt a történet. Ebből tanulva tudtuk, ha eljön a pillanat, amikor a két kicsi lovagolni szeretne, akkor az időt nem sajnálva a lehető legjobb helyre, akár messzire is elhordjuk őket, csak biztos alapokat kaphassanak. Két évvel ezelőtt egy csikó kiképzése miatt kerestük fel Kappel Editet Móron, amikor is az első megbeszélést követően az étteremben ebédelve felfigyeltünk egy jókedvű és lelkes társaságra, akik éppen working equitation edzőtáboron vettek részt a lovardában. Igazából innen kezdődik az érdeklődésünk a szakág iránt. Látva, hogy mennyi érdekes feladatot kell teljesíteni, teljesen magával ragadott minket a munkalovaglás. A csikó kiképzé-sével párhuzamosan a gyerekek lovasképzése is elkezdődött. Őket Halász Alexandra, Edit tanítványa vette a szárnyai alá, aki Becse nevű hucul lovával lépésről lépésre szerettette meg velük a lovaglást.

Nagyon tetszik az a lóközpontú, a lovakat aktívan bevonó, de semmiképpen sem erőszakos képzési mód, amivel a lovakat felkészítik a változatos akadályok közötti munkavégzésre. A versenyzést azért kezdtük el a gyerekekkel, mert az első két kategóriában még sorrend kihirdetése nélkül meg tudják méretni magukat különböző helyszíneken, különböző gyerekek között. A versenyeknek fontos szerepe, hogy visszacsatolást ad arról, hogy hol tartanak a versenyzők a felkészülésükben, a megszokott környezetükből kimozdulva, kicsit izgulva számot adhatnak a tudásukról, miközben találkozhatnak hasonló érdeklődésű kortársaikkal. Az egymás utáni, gyakran egymáshoz közel lévő akadályok teljesítése próbára teszi Verus szerialitással kapcsolatos problémáját, a sorrendiség okozta gondok legyőzése erősíti a logikáját. Barnus nehezen viseli, ha nem sikerül végrehajtania egy feladatot, a kudarctűrésével gondok adódnak, de lóháton ülve még egyszer sem ragadt bele ebbe az állapotba. Ha ezek a pozitív hozadékok nem lennének, akkor is kellemes időtöltés, jó társaságban, remek helyszíneken. A szervezés mindig profi, pontos és előre leegyeztetett időrendet követ.”

Working Equitation Magyarország Egyesület

Az eredeti cikk PDF formátumban

-oktober pegazus cikk 01
-oktober pegazus cikk 03
-oktober pegazus cikk 04
-oktober pegazus cikk 05
-oktober pegazus cikk 06

A sportág
Az akadályok listája
Letölthető dokumentumok
Események versenyek
We edzők
We Facebook oldalunk

Ha nem szeretnél lemaradni a friss hírekrőlérdekes képekről és videókról, csatlakozz facebook oldalunkhoz is! itt