WAWE (World Association for Working Equitation) magyarországi Hivatalos PartnereMAGYARORSZÁGI HIVATALOS PARTNERE  TÁMOGASS MINKET ADÓD 1 %-ával

WE – akadálypálya ismertetése

 4. rész  

Ebben a részben két kicsit eszközigényesebb akadályt szeretnék bemutatni nektek. Miután az akadályoknak csak a méreteik vannak megadva, a versenyeken számos variációval lehet találkozni, de nem kell megijedni egy kis kreativitással az otthoni megépítésük sem bonyolult. Fontos, hogy az akadályok biztonságosak legyenek ló és lovas számára, ne okozzanak sérülést.

A kapu

A fából vagy fémből készült kapu legalább 1.3 méter magas, és legalább 2 méter széles.Legyen zárható akasztó rajta, ami lóhátról könnyen elérhető. Az akadálypálya vonalvezetésétől függően a kapu jobbról vagy balról is nyílhat. A gyorsasági pályán a kapuszárnyat kötél helyettesíti.

Az akadály teljesítése a következő: 06 gate kapu2

A ló 90°-os szögben érkezik az akadályhoz, előtte egy lóhosszal a lovas felveszi lépésbe a lovat. A lovas a lovat a kapuval párhuzamba állítja (jobb vagy bal irányba, a kapu nyitása szerint). A lovas a jobb kezével nyitja ki a kaput, és anélkül, hogy elengedné, átlovagol rajta. Amikor a ló teljes teste már a kapu másik oldalán van, a lovas a kapu bezárásához egy vagy kép hátralépést kérhet.  Az akasztó ki és bezárása során a lónak mindvégig a kapuval párhuzamosan, nyugodtan kell állnia. Ha a kapu végül csukva van, a lovas egy lóhossznyit lépésben lovagol a kapura merőleges irányba, majd elindítja a lovat ügetésbe, vagy vágtába.
A feladat elvégzése közben a lovas nem engedheti el a kaput (csak a M és S osztályban, a gyorsasági akadálypálya kivételével). A kapu elengedése hibaponttal jár.

a. E – előkészítő osztály: Az akadályra lovaglás ügetésben, felvétel lépésbe, az akadályt csak előrehaladva kell teljesíteni.
b. A - alapszíntű osztály: Az akadályra lovaglás vágtában, ügetésből felvétel lépésbe, az akadályt csak előrehaladva kell teljesíteni.
c. L - könnyű osztály, WM - középnehéz osztály, WS - nehéz osztály: Az akadályra lovaglás vágtában, vágtából felvétel lépésbe, az akadályt mindkét irányból kell teljesíteni.
d. Diszkvalifikációval jár, ha a kaput nem sikerül becsukni (aE és a A osztályok kivételével).

A bírók pontozzák: a ló mozgását az akadály körül. A ló nem hezitálhat, nem mutathat félelmet, izgatottságot. A lónak ismernie kell az akadályt, de nem sietheti el, nem érhet hozzá az akadályhoz. A ló és lovas mozgása az akadály körül erőlködés nélkül kell, hogy történjék, a lovas segítségadásai ne legyenek láthatóak. Az átmentek legyen pontosak és korrektek, a hátsó lábak aktivitása fontos kritérium.

A híd

Az akadály legyen legalább 2 méter hosszú, 1,2 méter széles (WAWE szabályzat: 4m hosszú és 1,5m széles) és legfeljebb 50 centiméter magas. Az akadályon való átlovaglás kétszer (mindegyik irányból egyszer) kérhető. A híd épüljön megfelelően erős anyagokból, talaja legyen szilárd, ne csússzon, és ne jelentsen se a ló se a lovas számára veszélyt. A korlát legyen szétbontható, min. 90 max 1,2 m magas.

07 bridge hid

a. E - előkészítő osztály: Az akadályhoz lovaglás ügetésben történik, az akadály kezdetét jelzőkapuknál átmenet lépésbe, átlovaglás az akadályon lépésben, majd az akadály végét jelző kapuk között elindulás ügetésbe.
b. A - alapszíntű osztály: Az akadályhoz lovaglás vágtában történik, az akadály kezdetét jelző kapuknál átmenet lépésbe ügetésen keresztűl, átlovaglás az akadályon lépésben, az akadály végét jelző kapuk között elindulásügetésben, majd vágtába beugratás.
c. L – könnyű osztály, M – középnehéz osztály, S – nehéz osztály: Az akadályhoz lovaglás vágtában történik, az áthaladás az akadály kezdetét jelzőkapuknál lépés, az akadályon való átlovaglás lépésben, és az akadály végét jelzőkapuknál vágtába beugratás.
d. Diszkvalifikálással jár, ha a ló nem megy át a hídon, vagy a patái nem érintik a felszínét.
f. Az akadály bármely részének felborítása +5 másodperc büntetést jelent.

A bírók pontozzák az átmenetek pontosságát, és az átmenetkeben a hátulsó lábak aktivitását. A lépés ütemességét, és egyenletességét. A ló egyenességét közvetlenül az akadály előtt és utána, valamint a hídon való áthaladáskor. A lónak hezitálás nélkül kell végighaladnia a hídon, nem állhat meg, nem engedheti le a fejét, hogy megszagolja az akadályt, nem változtathatja meg a jármódot.

Mindkét akadály viszonylag nagy objektum, amiket a lovak először fenntartással fogadhatnak. A gyakorlás során az első és a legfontosabb feladat, hogy a lovak megszokják és elfogadják az akadályokat, ne tartsanak tőlük, maga az akadály lovaglása csak ekkor kezdődhet.

A kapu gyakorlása során bontsuk szét a feladatot. Gyakoroljuk a kapuval való párhuzamos nyugodt állást mindkét oldalán, majd gyakoroljuk a kapun való nyugodt áthaladást, ehhez érdemesvalakit megkérni, hogy nyissa és zárja a kaput mögöttünk. Ha mindhárom részt nyugodtan teljesíti lovunk, és már érti a feladatot, akkor kezdjük mi magunk nyitni és zárni a kaput.

A híd a ló és lovas közti bizalmat teszipróbára. Sok ló tart tőle első alkalommal, kicsit keskeny is, tehát nem nehéz oldalirányba kitérni a lónak, illetve a lépései alatt dobog is. Csak akkor kezdjük már az áthaladást kérni, ha a közelében a ló már nem mutat semmilyen kényelmetlenséget. Ha lépésben már teljesen nyugodt a lovunk, kérhetünk magasabb jármódot is, de mindig térjünk vissza a lépésben való áthaladáshoz.

További információ: .

  Lovasélet 2018. április.pdf  

 

A sportág
Az akadályok listája
Letölthető dokumentumok
Események versenyek
We edzők
We Facebook oldalunk

Ha nem szeretnél lemaradni a friss hírekrőlérdekes képekről és videókról, csatlakozz facebook oldalunkhoz is! itt