WAWE (World Association for Working Equitation) magyarországi Hivatalos PartnereMAGYARORSZÁGI HIVATALOS PARTNERE  TÁMOGASS MINKET ADÓD 1 %-ával

WE – akadálypálya ismertetése

 5. rész - El Torro – A Bika  

Az akadálypálya elemei a kategóriáknak megfelelően változnak. Az akadályok száma egyre nő, a távolságok egyre kisebbek, a fordulók szűkebbek, és a vonalvezetés egyre bonyolultabb.

Az L kategóriában találkozunk először a bikával, amely az egyik legjobban variálható akadály. Az akadálypálya egyik leglátványosabb, és a legtöbb ló számára a legfélelmetesebb eleme a bika, tulajdonképpen nem is egy akadály hanem három. A három elem sorrendje nem változtatható, ellenben számos esetben nem közvetlenül követik egymást.

A versenyeken általában több akadályt is teljesítenünk kell rúddal a kezünkben, a pályaépítő gyakorlatilag bármelyik akadályt választhat ahol nincs szükség a jobb kezünkre. Ilyen pl. a két vagy három hordó, a híd, az ugrás vagy akár az oldaljárás és a karám is. A lónak a szeme sem rebbenhet a rúd mozgatásától az oldalánál, míg a lovasnak természetes biztonsággal kell tudni a rúd pozícióját változtatni.

Lássuk hát az akadály részeit:

A rúd kézbevétele a hordóból08a rud a hordobol

A lovas vágtában megközelíti a rudat tartó hordót, vagy tartót, és kiveszi belőle a rudat (S – Master kategóriában megengedett a hordó megkerülése, ami bár látványos, de az egyenes vonalról való felvétel több pontot ér!) anélkül, hogy a ló mozgása a gyakorlat közben változna. A vágtának folyamatosnak kell maradnia folyamatos és ütemének zavartalannak, a ló nem ijedhet vagy ugorhat meg a rúd kézbevétele közben.
Kizárással jár, ha a rudat nem sikerül felvenni, vagy a lovas felveszi, de leejti, és nem tudja ismét kézbe venni. Amennyiben a hordó feldől, azt fel kell állítani, ha ez nem sikerül, az szintén kizárással jár.

 

A gyűrű felvétele08b bika gyuru

A bika megközelítése vágtában történik, a gyűrű felvétele bármelyik jármódban megpróbálható, a nagyjából 15 centiméteres átmérőjű gyűrűbe kell betalálni a rúd végével, és felvenni azt. A gyűrű tartója különféle formájú lehet, és különböző magasságban lehet. Ha nem sikerül felvenni a gyűrűt, a versenyző pontot veszít.

 

A rúd lerakása a hordóba08c rud a hordoba

Az akadály azonos a rúd felvétele akadályban leírtakkal, azzal a különbséggel, hogy itt a rudat bele kell állítani a tartóba. Ha a hordó a rúd visszaállítása során eldől, vagy ha a rúd bár hozzáért a hordó aljához, kiesik belőle, a lovasnak a lóról leszállva kell felállítania a hordót, újból visszaülnie a nyeregbe, és a rudat a lóról a hordóba helyeznie.
Kizárással jár, ha a lovas a rudat nem a lóról állítja a hordóba.
A hordó feldöntése visszaállítás nélkül ugyancsak kizárással jár.

 

A gyűrűt felvételét csak egyszer kísérelheti meg a lovas, ha nem sikerült, az csak hibaponttal jár, de nem kizárással, tehát folytatnia kell az akadálypályát megállás nélkül. Amennyiben a rúd felvétele vagy visszahelyezése nem sikerül egyenes vonalról, akkor körbelovagolhatja a lovas, ami hibaponttal jár, de addig nem haladhat tovább, amíg a rúd nincs a kezében vagy nincs a hordóban.

A bírók figyelik az ütemességet, a ló elengedettségét, a ló nem lassulhat le, vagy gyorsíthat fel. A bírók ugyancsak több pontot adnak, ha a ló jobb kézre vágtázik ezen akadályok során.

A gyorsasági pályán ha sikerül a gyűrűt a hordóig eljuttatni, akkor azért - 5 másodpercet kap a lovas.

A bikák nagyon különbözőek lehetnek méretben, formában, de még színben is, érdemes otthon mindenféle alakzattal próbálkozni, hogy a ló megszokja az idegen tárgyak habozás nélküli megközelítését. A rúd is különböző méretű és súlyú lehet, ez okozhat meglepetéseket, ezért pályabejáráskor mindig kézbe kell venni a rudat, megfigyelni hosszát és súlypontját. A legegyszerűbb otthon a kertészetekben is kapható bambuszrúddal gyakorolni, és az sem árt, ha hozzászoktatjuk a lovunkat egy zörgős lemezhordóhoz, ami ijesztő hangokat tud adni, amikor nekiütődik a rúd.

Ezeknek az akadályoknak a végrehajtása során egy kézbe kell fognunk a szárakat, és bár ez eleinte valószínűleg nehézségeket okoz majd, de ugyanakkor sok mindenre rá is ébreszti a lovast (egyenesség, ülés, és persze az előremenés), ezért mindenképpen javaslom először az alacsonyabb jármódokban való kipróbálást!

Jó edzést, és várunk bennetek a nyílt edzéseken a marócpusztai gyakorlópályán!

További információ: .

  Lovasélet 2018. május.pdf   

A sportág
Az akadályok listája
Letölthető dokumentumok
Események versenyek
We edzők
We Facebook oldalunk

Ha nem szeretnél lemaradni a friss hírekrőlérdekes képekről és videókról, csatlakozz facebook oldalunkhoz is! itt