WAWE (World Association for Working Equitation) magyarországi Hivatalos PartnereMAGYARORSZÁGI HIVATALOS PARTNERE  TÁMOGASS MINKET ADÓD 1 %-ával

WE – akadálypálya ismertetése

 3. rész  

Az akadályok jellege más és más, de egyben megegyeznek. Az akadályok ismétlése önmagában nem fogja meghozni a lovaglásukban a minőségi változást, az idomítás, a klasszikus gimnasztikai feladatok gyakorlása, amik segíteni fognak a pontos végrehajtásban.

Nincs ez másképp az Egyszerű szlalom és a Párhuzamos szlalom akadályokkal sem. Mindkét akadály a hajlítások pontosságáról, az ütemességről, az átengedettségről, valamint az egyenességről kérdezi ki a ló és lovas párosokat.

Az egyszerű szlalom:

Három, egyenlő oldalú háromszög alakban elhelyezett hordóból áll. A háromszög oldalai (a hordók közepétől mérve) a nehézosztályban 3 méter, a középosztályban 4 méter, a kisebb kategóriában pedig (E, A, L)  6 méter hosszúak legyenek.

Az akadály teljesítése a következő:04 szlalom

Az akadály legalább négy darab 2 méter magas, fa vagy fém rúdból áll, amelyeket függőlegesen állítottak bele a tartójukba, - nem a talajba szúrtak -, és két egymástól 6 méter (M és S osztály) vagy 9 méter (E, A és L osztály) távolságra levő egyenes sorba rendeztek.
Az akadály kezdete és vége a rudak rendjéből egyértelműen következik. Minden egyes irányváltás során a lovasnak is másik kézre kell lovagolnia. Vágtában az adott ív irányának megfelelő kézre kell lovagolni. A kézváltás a rudak közti középvonalon történjen.


a. E - előkészítő osztály: Ügetésben.
b. A - alapszíntű osztály: Vágtában, kézváltás egyszerű ugrásváltással lépésen vagy ügetésen keresztül
c. L - könnyű osztály: Vágtában, kézváltás egyszerű ugrásváltással lépésen keresztül.
d. M – középnehéz osztály, S – nehéz osztály: Vágtában, lebegő ugrásváltással.
e. A rudak feldöntése rudanként +5 másodperc büntetést jelent.
f. Az akadály tévesztése javítás nélkül diszkvalifikálással jár. Ha eldől valamelyik rúd, a lovasnak le kell szállnia, és vissza kell állítani a helyére, csak ezután folytathatja az akadályt.

Ez a feladat, leginkább a díjlovaglásban ismert egyszerű kígyóvonalhoz hasonlít, de az ívek itt meglehetősen szűkek. Ha pontosan lovagol a lovas, akkor a vágtaugrások száma mindkét kézre egyforma. Vagyis az M és S osztályban, gyakorlatilag egy sorozat ugrásváltást kell lovagolni kígyóvonalon.

A párhuzamos szlalom:

Egymással párhuzamos vonalban felállított rudak közötti szlalom. Az akadály hét darab 2 méter magas rúdból áll, amelyeket függőlegesen állítottak bele a tartójukba, - nem a talajba szúrtak -, és két egymástól 6 méter (M és S osztály) vagy 9 méter (E, A és L osztály) távolságra levő sorba rendeztek.

05 duplaszlalom
Az egyik sor négy (vagy három) rúdból (1.,3.,5.,7.) áll, a rudak között távolság 6 méter (M és S osztály) vagy 9 méter (E, A és L osztály). A másik sor három (vagy kettő) rúdból (1.,2.,4.,6.) áll, a rudak között távolság 6 méter (M és S osztály) vagy 9 méter (E, A és L osztály).

  • Az 1. és a 3. rúd közötti vonal közepén áll másik sorban a 2. rúd.
  • Az 3. és a 5. rúd közötti vonal közepén áll másik sorban a 4. rúd.
  • Az 5. és a 7. rúd közötti vonal közepén áll másik sorban a 6. rúd.
Az akadály teljesítése a következő:

A ló fél kisköret ír le a rudak körül. A sorrendet a rudak számozása (1.,2.,3.,4.,5.,6.,7.) határozza meg, az irányt pedig az akadálypálya tervében írják elő. A kézváltás a sorok közötti középvonalon történjen.
a. E - előkészítő osztály: Ügetésben
b. A - alapszíntű osztály: Vágtában, kézváltás egyszerű ugrásváltással lépésen vagy ügetésen keresztül.
c. L - könnyű osztály: Vágtában, kézváltás egyszerű ugrásváltással lépésen keresztül.
d. M, S – középnehéz, nehéz osztály: Vágtában, lebegő ugrásváltással.
e. A rudak feldöntése rudanként +5 másodperc büntetést jelent. Ha eldől valamelyik rúd, a lovasnak le kell szállnia, és vissza kell állítani a helyére, csak ezután folytathatja az akadályt.
f. Az akadály tévesztése javítás nélkül diszkvalifikálással jár.

Mindkét akadály végrehajtása során a bírók pontozzák a megfelelő hajlításokat, (az ellenállításban való fordulat pontlevonással jár), az ütemességet, az átmenetek vagy ugrásváltások tisztaságát, illetve a vonalon való pontosságát.

Az akadályok előkészítése: Érdemes mindkét akadályt többször lépésben végiglovagolni. Vágtában az akadályok végrehajtása komoly fizikai és mentális kondíciót is kíván a lótól (különösen a párhuzamos szlalom), nem az ismétlésszám fog a minőségen javítani! A korrekt állítás, hajlítástól lesz pontos a kör, nem a kör fogja meghajlítani a lovat...

Tipp: a lovas légzése kritikus ezekben a gyakorlatokban. Az átmeneteknél fújd ki a levegőt!

Jó gyakorlást!

További információ: .

  Lovasélet 2018. március.pdf  

 

A sportág
Az akadályok listája
Letölthető dokumentumok
Események versenyek
We edzők
We Facebook oldalunk

Ha nem szeretnél lemaradni a friss hírekrőlérdekes képekről és videókról, csatlakozz facebook oldalunkhoz is! itt