WAWE (World Association for Working Equitation) magyarországi Hivatalos PartnereMAGYARORSZÁGI HIVATALOS PARTNERE  TÁMOGASS MINKET ADÓD 1 %-ával

WE – akadálypálya ismertetése

 2. rész  

Az előző cikkben olvashattátok a két hordó akadályt, maradjunk hát továbbra is a hordók mellett, jöjjön a három hordó.

Szinte  minden lovas helyen akad műanyag vagy fém hordó, amit fel tudtok használni az akadályhoz, de éppen beszerezni sem nehéz ezeket. Érdemes félig-harmadáig megtölteni a hordókat homokkal vagy vízzel, hogy azért még mozgathatóak legyenek, de könnyen már nem boruljanak fel. Ha kicsit félénkebb a lovad, dekoráld ki a hordókat élénk színekkel, vagy tegyél a tetejükre különféle tárgyakat, de fontos, hogy a ló számára biztonságos legyen, sérüléseket ne okozhassanak. Azt pedig ne felejtsd el, tanítani csak egy nyugodt lónak lehet bármit is, tehát ha a lovad fél az akadálytól, akkor az első lépés az önbizalma helyreállítása, nem pedig a vonalvezetés gyakorlása.

Három hordó akadály

Három, egyenlő oldalú háromszög alakban elhelyezett hordóból áll. A háromszög oldalai (a hordók közepétől mérve) a nehézosztályban 3 méter, a középosztályban 4 méter, a kisebb kategóriában pedig (E, A, L)  6 méter hosszúak legyenek.01 3db hordo

Az akadály teljesítése a következő:

A lovas az akadálypálya tervében megadott irányból lovagol a hordók közé. Először a jobb kezére kerüli meg a hordót, és ráfordul a következő hordóra miközben a hordók közti képzelt vonalon kézváltást lovagol. Ezután ráfordul az utolsó hordóra, a második és a harmadik hordó közti képzeletbeli vonalon is lovagol egy kézváltást, és az utolsó hordó körül lovagol egy teljes kiskört. Az akadályt azon a ponton kell elhagyni, ahol a gyakorlat kezdődött.
a. E - előkészítő osztály: Az akadály lovaglása mindvégig ügetésben történik.
b. A - alapszíntű osztály: Az akadály lovaglása vágtában történik, kézváltásokkor egyszerű ugrásváltással lépésből vagy ügetésből.
c. L - könnyű osztály: Az akadály lovaglása vágtában történik, kézváltásokkor egyszerű ugrásváltással lépésből.

d. M - középnehéz osztály, S - nehéz osztály: Az akadály lovaglása vágtában történik, lebegő ugrásváltással.
e. A hordók feldöntése +5 másodperc büntetést jelent.
f. Az akadály tévesztése javítás nélkül kizárással jár.

A bírók pontozzák a ló átengedőségét, a jármódok tisztaságát, az ütemességet, a korrekt hajlításokat, az átmenetek, ugrásváltások pontosságát, a vonalvezetést.

A következő sokak számára talán már ismerős akadály, az oldallépés a rúd fölött.

Ez nem egy eszközigényes akadály, két kb. 4 méter hosszúságú rúd, illetve a rudak alá vmi támaszték ami megemeli őket a földről. A támaszték nem lehet sokkal szélesebb, mint a rúd, mivel a ló lábai között el kell hogy férjen. Ezért a cavaletti akadályok nem alkalmasak ennek a feladatnak a gyakorlására! A rudak megemelése segít, hogy a ló kicsit jobban tisztelje az akadályt, ugyanakkor itt is arra kell figyelni, hogy biztonságos legyen, ne tudjon beleakadni a ló lába, illetve ha rá is lépne a ló (ami az első gyakorlásokkor bizony megkerülhetetlen) ne tudjon sérülést okozni.


Az akadály két, nagyjából 4 méter hosszú, legalább 5 centiméterrel és legfeljebb 60 centiméterrel a föld fölé fektetett gerendából áll. A lovas először a rúdra egyenesen állítja a lovat, majd a rúd előtt kicsivel befordítja a ló hátulját. Az akadályt a vállat be (M és S osztály) vagy a farat be (A és L osztály) végrehajtásával kell teljesíteni, úgy hogy a rúd végig maradjon a ló első és hátsó lábai alatt, és azt a ló ne is érintse meg.
Ha a ló előre vagy hátrafelé átlép a rúdon, a lovasnak vissza kell állítania a kívánt pozícióba a rúd fölé. Az akadály egynél több, egymás folytatásaként lefektetett rúdból is állhat.
a. Az akadály lovaglása minden osztályban lépésben történik.
b. A gyorsasági akadálypályán a jármód és a ló fejének iránya is szabadon választható.
c. Egy vagy több rúd leverése +5 másodperc büntetést jelent.
d. Kizárással jár, ha a lovas úgy fejezi be az akadályt, hogy a rúd nem a ló lábai között van.

A rudak elhelyezésének lehetséges varriációi:

03 oldallepes rud folott2

 

Fontos, hogy a ló megértse, megtanulja az akadályokat, de ne az unalomig ismételje! Örömteli,  jó gyakorlást!

Amennyiben szeretnétek az akadályok lovaglásáról többet tudni, csatlakozzatok facebook csoportunkhoz (Working Equitation Hungary)! Szeretnénk lehetőséget adni, a gyakorlásra is. Az Állami ménesgazdaság Szilvásvárad Marócpusztai telepén 2018. február 10-11-én, bemutatót illetve nyílt napot tartunk, amelyre szeretettel várjuk a lovasokat illetve nézőket is!

További információ: .

  Lovasélet 2018. február.pdf  

 

A sportág
Az akadályok listája
Letölthető dokumentumok
Események versenyek
We edzők
We Facebook oldalunk

Ha nem szeretnél lemaradni a friss hírekrőlérdekes képekről és videókról, csatlakozz facebook oldalunkhoz is! itt